top of page

Осіннє внесення бору для озимого ріпаку: поради для високих врожаїв

Осіннє внесення бору для озимого ріпаку: поради для високих врожаїв

Хто вирощує ріпак, знає, що ця культура вимагає особливої уваги до живлення бором, і зазвичай його вносять навесні. Але чи потрібно вносити борні добрива ще й восени? Давайте детально розберемося! 

 

З початком утворення першої пари справжніх листків починається осінній етап органогенезу, який триває до настання зими. Цей період є ключовим для осінньої вегетації ріпаку, саме в цей час активно формується коренева система, а після появи четвертого листка інтенсивно розвиваються кореневі волоски, необхідні для ефективного живлення. У міру розвитку до 6-8 листків ріпак активно накопичує необхідні поживні речовини та цукри для зимівлі. Від осінньої вегетації залежить здатність рослини перезимувати і успішно відновити ріст навесні.


Чи варто вносити бор восени?


Важливо розуміти, що бор відіграє ключову роль у багатьох процесах осіннього розвитку ріпаку. Він бере участь у синтезі фітогормонів, зокрема ауксинів, які сприяють активному росту кореневих волосків. Також бор зміцнює клітинні стінки, підвищуючи їх еластичність, що допомагає зменшити ризик ураження хворобами та збільшити морозостійкість рослин. Він також стимулює синтез цукрів, необхідних для перезимівлі. Тому бор в осінній період є важливим елементом для підготовки ріпаку до зими.

 

  Хоча бор є в ґрунті, його засвоєння рослинами залежить від рН ґрунту, вологості та інших факторів. Наприклад, на кислих або лужних ґрунтах, а також при надмірній або недостатній вологості, ріпак може отримати недостатню кількість бору. Враховуючи ситуацію, що на переважній більшості посівів ріпаку, рослини дуже слабкі, внесення бору та стимулювання його росту буде особливо актуальним. Тому для забезпечення закладання високого врожаю з осені внесення бору є важливим. Найдоцільніше його вносити в період від 4-х до 8-ми листків. Рекомендується восени застосовувати до 20-25% від загальної потреби.


Саме для таких випадків фахівці компанії Агротехносоюз» радять включати в технологію вирощування озимого ріпаку стимулятор росту та дефіцит-коректор бору препарат Фульвігрін Бор в.с. від компанії Humintech GmbH (Німеччина). Рекомендована норма внесення становить 0,5-1,0 л/га. Склад препарату: фульвові кислоти - 100 г/л; бор (В) - 100 г/л.

Застосування препарату живить рослини бором в легкодоступній формі боретаноламіну. Кількість внесеного бору з препаратом Фульвігрін Бор в.с. буде цілком достатньо компенсації дефіциту бору з осені. Особливо важливо, що препарат Фульвігрін Бор в.с. містить в складі ще й фульвові кислоти, які є стимуляторами живлення рослин. Також фульвові кислоти стимулюють процес фотосинтезу, що буде особливо актуальним на зріджених та слабких посівах.

Таким чином внесення препарату забезпечує подвійний ефект – стимулює засвоєння рослинами елементів живлення з ґрунту та забезпечує рослини бором в легкодоступній формі.

 

Переваги застосування «Фульвігрін Бор в.с.»:

·        Компенсує дефіцит бору у рослин

·        Підвищує засвоєння елементів живлення з ґрунту

·        Підвищує вміст хлорофілу та стимулює процес фотосинтезу

·        Сприяє розвитку кореневої системи

·        Підвищує стійкість до хвороб та морозів

 

Приклад застосування із Миколаївської області, Снігурівського району. Схема застосування включала 3 внесення препаратів компанії Humintech. Восени у фазу 4-5 листків вносили Фульвігрін Бор в.с. 0,5 л/га (для стимулювання живлення та забезпечення рослин бором перед зимівлею), навесні під час відновлення вегетації Гуміфілд Форте Аміно в.с. 0,4 л/га (для підвищення стресостійкості до перепадів температур) та у фазу стеблування Фульвігрін Стимул в.с. 0,5 л/га (для стимулювання гілкування та живлення). Додаткові затрати на застосування склали 692 грн/га (курс 45,5 грн/євро). Врожайність на контрольній ділянці була 23,25 ц/га, на дослідній 25,02 ц/га (площа ділянки 20 га). Таким чином додатковий приріст від застосування препаратів компанії Humintech  склав 1,77 ц/га (+7,6%). При ціні на зерно ріпаку 19500 грн/т додатковий прибуток з дослідної ділянки 20 га склав +55 200 грн (+2760 грн/га).

У випадку зріджених посівів ріпаку або пшениці озимої буде також ефективним застосування: Фульвітал Плюс в.с. 0,45 л/га або Фульвітал Плюс з.п. 0,2 кг/га або Фульвігрін Стимул в.с. 0,5 л/га.

 

Микола Ришков

керівник Південного регіону

ТОВ «АГРОТЕХНОСОЮЗ»

067-829-49-17, 067-617-49-35

29 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page